Wiadomości o podobnej tematyce

 • Na skutek ograniczenia handlu alkoholem mogą upadać małe sklepy

  - Ograniczenia na handlu alkoholem mogą być bardzo dużym problemem dla małych sklepów. Nie wykluczone, że wiele z nich czeka upadłość - uważa Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry. Dodaje, że problem dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 300 m kw. niezależnie od formy własności.

 • Sondaż: Większość Szwajcarów przeciwna zniesieniu abonamentu rtv

  59 proc. Szwajcarów nie chce zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego, o czym zadecydować ma wyznaczone na 4 marca referendum - poinformowały na piątek szwajcarskie media powołując się na wyniki sondażu koncernu prasowego Tamedia.

 • Fakt: Staż będzie wliczany do emerytury?

  Jak podaje dzisiejszy "Fakt", czeka was kolejna reforma emerytalna. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska proponuje, by nie tylko wiek, lecz także staż pracy zebrany kapitał był warunkiem przejścia na emeryturę. Senior miałby dożywotnio wypłacane świadczenie, jeśli przepracuje co najmniej 15 lat!

 • Elektrownia jądrowa będzie budowana

  Elektrownia jądrowa będzie na Polsce budowana, kończą się prace nad przygotowaniem modelu finansowego dla tego projektu - poinformował na czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

dom, ogród, dekoracja wnętrz

Schody w Waszym domu

Projektując swój wymarzony dom schody możemy uznać za konieczny element budynku.

Możemy założyć, że stopnie stanowią rolę użytkową i po prostu umożliwiają przechodzenie pomiędzy kolejnymi piętrami. A możemy potraktować je jako jedną z form dekoracyjnych, która bardzo skutecznie może ozdobić, a wręcz nadać charakteru naszemu wnętrzu. Możemy zwrócić uwagę na ich kształt, szerokość, oświetlenie, umieszczenie. Coraz częściej w wielu domach schody umieszczane są jako centralny element otwartej przestrzeni. Stają się nieodzowną częścią salonu lub holu. Zawsze ich kompozycja zależy od funkcjonalnego układu konkretnego pomieszczenia, ale bez wątpienia wpływają na estetykę całego wnętrza. Kształt, szerokość i wysokość każdego stopnia mają już nie tylko użytkowe znacznie. Schody prowadzone do piwnicy (jeśli umieszczone będą na zewnątrz będą potrzebowały zadaszenia) z pewnością przykują mniejszą uwagę, ale te prowadzące na wyższą kondygnację prosto z salonu będą pełniły rolę bardzo reprezentacyjną.

Jak podkreślają architekci z pewnością "najcieplej" będą odbierane schody drewniane, w których to specjaliści wyróżniają schody drabiniaste, ze stopniami osadzonymi w policzkach, wachlarzowe lub kręte.

Z uwagi na bezpieczeństwo domowników do schodów należy dodać i zaprojektować również poręcze. Najlepiej zdać się w stu procentach na doświadczenie i gust projektantów wnętrz, ale podpowiemy od razu, że balustrady mogą być wykonane z drewna, szkła lub stali. Balustrady mogą mieć konstrukcję pełną i ażurową (czyli kształt słupków połączonych poręczą). W zależności od pomysłów projektantów zapewne będą wypełnione tralkami, linkami lub poziomymi listwami.

Najważniejsze przy doborze ostatecznego kształtu i stylu schodów, balustrad, poręczy pozostaje fakt, by pozostawały kompatybilne z głównymi elementami wystroju całego wnętrza. Dopasowane do klamek, kolorów, okuć będą stanowiły przepiękną ozdobę Waszego domu.

Okiem reportera

dom
ogród
dekoracja wnętrz