Wiadomości o podobnej tematyce

 • Senat przyjął zmiany na przyznawaniu najniższych emerytur

  Senat przyjął na czwartek nowelizację ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia emerytalnego na wysokości 1 tys. zł.

 • Akcje Poczty Polskiej, PKP PERN-u nie będą wystawione na sprzedaż?

  Poczta Polska, PERN Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły podlegać zbyciu przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia i m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.

 • Exatel rozbuduje największą sieć światłowodową państwa

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Administracji przedłużyło z końcem września zawartą 3 lata temu z firmą Exatel umowę na operowanie siecią OST 112, do której podpięte są kluczowe dla Polaków systemy bezpieczeństwa, m.in. numer alarmowy 112.

 • Polska liderem na produkcji owocowo-warzywnej

  Polska był szóstym, pod względem wartości, producentem owoców warzyw na UE-28. Jednak z uwagi na znaczny udział owoców warzyw kierowanych do przetwórstwa, zajmuje także czołowe miejsce na produkcji przetworów owocowo-warzywnych - wynika z najnowszego raportu PKO Banku Polskiego.

dom, ogród, dekoracja wnętrz

Schody w Waszym domu

Projektując swój wymarzony dom schody możemy uznać za konieczny element budynku.

Możemy założyć, że stopnie stanowią rolę użytkową i po prostu umożliwiają przechodzenie pomiędzy kolejnymi piętrami. A możemy potraktować je jako jedną z form dekoracyjnych, która bardzo skutecznie może ozdobić, a wręcz nadać charakteru naszemu wnętrzu. Możemy zwrócić uwagę na ich kształt, szerokość, oświetlenie, umieszczenie. Coraz częściej w wielu domach schody umieszczane są jako centralny element otwartej przestrzeni. Stają się nieodzowną częścią salonu lub holu. Zawsze ich kompozycja zależy od funkcjonalnego układu konkretnego pomieszczenia, ale bez wątpienia wpływają na estetykę całego wnętrza. Kształt, szerokość i wysokość każdego stopnia mają już nie tylko użytkowe znacznie. Schody prowadzone do piwnicy (jeśli umieszczone będą na zewnątrz będą potrzebowały zadaszenia) z pewnością przykują mniejszą uwagę, ale te prowadzące na wyższą kondygnację prosto z salonu będą pełniły rolę bardzo reprezentacyjną.

Jak podkreślają architekci z pewnością "najcieplej" będą odbierane schody drewniane, w których to specjaliści wyróżniają schody drabiniaste, ze stopniami osadzonymi w policzkach, wachlarzowe lub kręte.

Z uwagi na bezpieczeństwo domowników do schodów należy dodać i zaprojektować również poręcze. Najlepiej zdać się w stu procentach na doświadczenie i gust projektantów wnętrz, ale podpowiemy od razu, że balustrady mogą być wykonane z drewna, szkła lub stali. Balustrady mogą mieć konstrukcję pełną i ażurową (czyli kształt słupków połączonych poręczą). W zależności od pomysłów projektantów zapewne będą wypełnione tralkami, linkami lub poziomymi listwami.

Najważniejsze przy doborze ostatecznego kształtu i stylu schodów, balustrad, poręczy pozostaje fakt, by pozostawały kompatybilne z głównymi elementami wystroju całego wnętrza. Dopasowane do klamek, kolorów, okuć będą stanowiły przepiękną ozdobę Waszego domu.

Okiem reportera

dom
ogród
dekoracja wnętrz