wycieczki, wakacje, urlop

O Krakowie

Znajomy za kilka dni wybiera się do Krakowa.

Myśli, jakim środkiem komunikacji dostać się do Krakowa. Do rozważenia są w zasadzie trzy opcje: podróż koleją, lot samolotem lub jazda autem. Jako że ma tylko trzy dni na obejrzenie Krakowa, a nie jest to zbyt dużo, zatem by nie tracić czasu na długotrwałą podróż, zapewne poleci samolotem. Bilet lotniczy to wydatek rzędu kilkuset złotych w dwie strony, zatem| chyba nie ma co się zastanawiać. Lotnisko w Balicach jest całkiem dobrze połączone z centrum miasta. Co godzinę kursują dedykowane autobusy do centrum miasta. Warto jednak skorzystać z oferty Airport taxi Krakow decydując się na prywatną taksówkę lub też w przypadku liczniejszych grup polecane jest zamówienie Krakow Airport transfers, dzięki czemu cała grupa w wygodnym busie dojedzie sprawnie do swojego miejsca pobytu.

Kraków mieni się być miastem turystycznym, podobnie zresztą jak i cały rejon małopolski. Każdego roku do Krakowa przyjeżdża wiele setek tysięcy globtroterów z różnych krajów Europy i świata. Kraków to typowo polskie miasto, cudem nie zniszczone przez ostatnią wojnę, gdzie spotkać można mnóstwo zabytków minionych epok.

Do najbardziej interesujących zabytków Krakowa zaliczyć można zapewne Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem skrzynkowym autorstwa rzeźbiarza Wita Stwosza. Średniowieczny kościół gotycki posiada liczne ornamenty i niezwykle cenne sklepienia gwiaździste. Ołtarz wyrzeźbiony w drzewie cedrowym otwierany i prezentowany jest na specjalne okazje. Co godzinę, z wieży Kościoła Mariackiego odgrywany jest hejnał, którego dźwięki urywają się drastycznie na wspomnienie zabicia mongolską strzałą średniowiecznego grajka, który ostrzegał społeczność grodu przed grożącym im niebezpieczeństwem trąbiąc z wieży.

Będąc w Krakowie nie można nie zwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu. Ta stara siedziba Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego przypomina o potędze najjaśniejszej Rzeczpospolitej Obojga Narodów z XVI wieku. Aktualnie Wawel jest rozległym obiektem muzealnym, w jakim oglądać można znane arrasy wawelskie, czyli arcydzieła sztuki tkackiej. Nie omieszkaj zawitać do Kaplicy Zygmuntowskiej oraz posłuchać bicia słynnego Dzwonu Zygmunta.

Planując kilkudniową wizytę w Krakowie można skorzystać z ciekawej oferty private tours Krakow i w sposób komfortowy zwiedzić najciekawsze dzielnice w Krakowie takie jak stosunkowo nieźle zachowana dzielnica żydowska o nazwie Kazimierz. Ten obszar, zasiedlony przez wyznawców judaizmu od stuleci, nie utracił nic ze swojego niepowtarzalnego klimatu sprzed lat. Można pochodzić wąskimi uliczkami, zapukać do starej synagogi lub też spróbować w jednej z żydowskich jadłodajni koszernego posiłku.

Okiem reportera

wycieczki
wakacje
urlop