Wiadomości o podobnej tematyce

 • Od stycznia czeka was drożyzna na małych sklepach?

  Jeśli procedowany obecnie zakaz handlu na niedziele rzeczywiście wejdzie na życie wraz z początkiem 2018 r., zakup produktów spożywczych pierwszej potrzeby będzie możliwy jedynie na małych osiedlowych sklepach. a może ich właściciele wykorzystają brak konkurencji do podwyższenia cen?

 • Innowacje pomogą wskoczyć gospodarce do wyższej ligi

  Kluczowym wyzwaniem był dziś zaspokojenie rosnących aspiracji społeczeństwa mierzonych poziomem dobrobytu. Potrzebna był i lepsza współpraca między nauką a biznesem - uznali uczestnicy debaty "Centralny Okręg Przemysłowy. na kierunku innowacyjnej gospodarki na Polsce", która odbyła się na Stalowej Woli z okazji 80-lecia COP.

 • Glapiński: na przyszłym roku wzrost gospodarki niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity

  W przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc. - mówił na środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

 • Chcemy kupować coraz więcej mieszkań, nawet bez rządowego programu

  W półroczu 2017 r. banki udzieliły 108 tys. kredytów mieszkaniowych, tj. o 5,7 proc. więcej niż na 2016 r. Dobre wyniki wiązano na ogół z programem MdM. a może jednak słusznie?

catering, gastronomia, jedzenie

Kawa czy herbata - co wybrać?

Coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć więcej niż jeden rodzaj kawy i herbaty.

I coraz częściej doceniamy produkty droższe, lepsze jakościowo i zapewniające lepsze doznania smakowe. Jakie są jednak różnice między kawą i herbatą? Czy rację mają smakosze kawy, bądź herbaty chcący przekonać nas do jednego typu roślinnego naparu?

Już na wstępie zaznaczmy, że nie da się bezpośrednio porównać herbaty i kawy - są to dwa zupełnie różne napoje, które pomimo pozornie tożsamych właściwości pobudzających różni niemal wszystko - od sposobów parzenia, aż po sposób ich podawania. Porównywać można jedynie różne rodzaje kawy, bądź herbaty, np. kawa ziarnista arabica z kawą Robustą, bądź herbata biała z herbatą zieloną.

Za właściwości pobudzające kawy odpowiada zawarta w niej kofeina. Warto pamiętać, że ma ona silne właściwości uzależniające i to ona odpowiada za sięganie po filiżankę kawy każdego dnia - nasz organizm jednak przyzwyczaja się do danej ilości kofeiny i z tego powodu po jakimś czasie nie czujemy już jej pobudzającego oddziaływania. Chociaż podobnie działa teina zawarta w herbacie, to jej właściwości są znacznie mniejsze - naukowcy jednoznacznie zgadzają się co do tego, iż kawa w większych ilościach jest szkodliwa dla organizmu. W przypadku herbaty naukowe badania i wnioski są dość podzielone.

Nie można również jednoznacznie określić i porównać właściwości zdrowotnych żadnego z powyższych trunków - wiele zależy tutaj nie tylko do rodzaju herbaty, czy kawy, ale również, czy jest to produkt naturalny, czy przetworzony. W przypadku herbaty najzdrowsza (ale nie najczęściej stosowana) jest herbata zielona, zaś w przypadku kawy poleca się stosowanie ziaren Arabiki. Warto jednak zadbać o to, aby pozytywne działanie kawy na układ krążenia wywodziło się ze świeżo zmielonych ziaren, a nie produktów typu "instant". Podobnie sytuacja ma się z herbatą - znacznie lepszy jest napar z liści, niż herbata przygotowana z torebki.

Okiem reportera

catering
gastronomia
jedzenie