Wiadomości o podobnej tematyce

 • Chcemy kupować coraz więcej mieszkań, nawet bez rządowego programu

  W półroczu 2017 r. banki udzieliły 108 tys. kredytów mieszkaniowych, tj. o 5,7 proc. więcej niż na 2016 r. Dobre wyniki wiązano na ogół z programem MdM. a może jednak słusznie?

 • Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy

  W przyszłym miesiącu na brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów był rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego.

 • Urząd Lotnictwa Cywilnego zaniepokojony odwołaniem lotów przez Ryanaira

  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na piśmie do irlandzkich linii lotniczych Ryanair wyraził "duże zaniepokojenie" na związku z odwołaniem przez tego przewoźnika rejsów do Polski - poinformowała rzeczniczka ULC Karina Lisowska.

 • W Polsce powstanie pociąg hybrydowy

  W Polsce powstanie pociąg hybrydowy. na jednym składzie będzie zarówno napęd elektryczny, jak spalinowy. List intencyjny na sprawie zaprojektowania maszyny podpisali między innymi przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, fabryki Cegielski oraz spółki Przewozy Regionalne.

usługi budowlane, budowa domu, budownictwo

Jak kontrolować koszty inwestycji budowlanej?

Inwestycja budowlana każdorazowo wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych, niezbędnych do jej realizacji.

Prawidłowe oszacowanie kosztów i ich kontrola, to podstawa do uzyskania dodatniego rachunku ekonomicznego i zwrotu z inwestycji. Jak zatem przygotować się do realizacji projektu, aby można było przewidzieć wysokość nakładów już w fazie planowania inwestycji?

Aby inwestycja mogła przynieść zyski maksymalnie zbliżone do oczekiwanych, niezbędny jest szczegółowy kosztorys inwestycji. Na projekt inwestycyjny składają się cztery podstawowe etapy - planowanie, przygotowanie, realizacja i zakończenie. Każdy z etapów jest ze sobą powiązany kosztowo, zatem kosztorysowanie budowlane musi zostać przeprowadzone już na etapie planowania projektu. Dobra wiadomość jest taka, że już we wstępnej fazie projektu można z dużą dokładnością przewidzieć wysokość niezbędnych nakładów. Podstawą do oszacowania kosztów jest powierzchnia i standard obiektu. Oczywiste jest, że w wyliczeniach dopuszczalny jest pewien margines błędu, gdyż koszta mogą ulec zmianie na każdym etapie realizacji inwestycji. Aby odstępstwa były możliwie najmniejsze, niezbędne jest skuteczne zarządzanie kosztami inwestycji budowlanej.

Pierwszą weryfikację wstępnej kalkulacji należy przeprowadzić już na etapie pojawienia się koncepcji wielobranżowej. Jest to idealny moment na zaproponowanie najbardziej optymalnych rozwiązań. Kolejna kalkulacja budżetowa powinna być przeprowadzona w chwili ukończenia prac nad projektem. W dużej mierze będzie się ona opierała o ceny rynkowe. Aby wyliczenia mogły być możliwie najbardziej szczegółowe, wskazane jest pozyskanie ofert na wykonanie poszczególnych robót. Ostatnim etapem kalkulacji, która zobrazuje pełną skalę kosztów inwestycji, będzie projekt przetargowy.
Kontrola kosztów w budownictwie nie jest łatwą czynnością. Inwestor nie zawsze posiada niezbędną wiedzę, która pozwala na skuteczne zarządzanie kosztami. Jednak na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się profesjonalnym kosztorysowaniem budowlanym, więc jeżeli nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie określić i kontrolować wydatki, warto skorzystać z ich usług.

Okiem reportera

usługi budowlane
budowa domu
budownictwo