Wiadomości o podobnej tematyce

 • Węgry: Ekspansja polskich firm z sektora budowlanego

  Polskie firmy korzystają z budowlanego boomu na Węgrzech. Z początkiem ubiegłego roku, Węgrzy obniżyli VAT na nowe mieszkania domy z 27 do 5 proc. Na Węgrzech nastąpił boom budowlany - wzrost wartości zawieranych umów wzrósł aż o 30 proc. rok do roku.

 • Polacy kochają zakupy na kredyt

  Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

 • Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

  Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

 • Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

  Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.

biznes, ekonomia, pieniądz

Gwarancje ubezpieczeniowe - warto o nich pamiętać

Chciałbyś założyć firmę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie jest to aż tak trudne, jak się wydaje.

Na początek musimy zastanowić się, czy nasz działalność będzie się zajmować. Jest mnóstwo możliwości: od zwykłego osiedlowego sklepiku po całkiem sporą korporację, ale to następuje po wielu latach ciężkiej pracy. Jednak bez względu na to, co nasza firma będzie oferować, warto postarać się o gwarancje ubezpieczeniowe. Nie przyda się to w każdej działalności, ale może u nas akurat tak. Może zastanówmy się nad tym, czym to w ogóle jest. Przecież nie możemy decydować o tym, czy nam się to przyda, jeśli nie znamy funkcji, jaką spełnia. Są na przykład gwarancje od długu celnego. Ciekawe, czyż nie? Jest to, mówiąc krótko i zrozumiale, forma zabezpieczenie od długu, który powstaje lub dopiero powstanie w wyniku działań celnych oraz oczywiście wszystkich odsetek od tego. Chyba jest to zrozumiałe i nie trzeba nic więcej tłumaczyć. Nawet będąc celnikiem na granicy, można starać się o coś takiego jak gwarancje ubezpieczeniowe. Dobrze, więc przejdźmy do kolejnego interesującego zagadnienia, czyli do gwarancji kontraktowych. To również zapewne wielu zainteresuje, bo dzielimy się na kilka kategorii. Są przetargowe, należytego wykonania, zwrotu zaliczki, właściwego usunięcia wad oraz wiele innych, których już nie będziemy przytaczać. W sumie są one związane głównie z inwestorami i — jak sama nazwa wskazuje — kontraktami. Nie każdego to będzie interesować, ale jeśli walczymy w przetargach o kolejnego klienta czy firmę, to będzie to jeden z punktów na naszej liście rzeczy do przejrzenia i zrobienia. Każdy, kto w czymś takim kiedykolwiek uczestniczył, wie, że czasami wystarczy niewiele, by stracić kolejne źródło zarobku. Pracownicy to najlepiej odczuwają. Skupmy się na jeszcze jednym rodzaju, a mianowicie na gwarancjach kaucyjnych. One dotyczą głównie powierzchni najmowane i dzierżawionej. Nie jest to aż tak ciekawy temat, więc go pominiemy i zajmiemy się kolejnymi krokami w zakładaniu firmy.
Autorem artykułu jest AdlerBrokers

Okiem reportera

biznes
ekonomia
pieniądz